Az elmúlt napokban megtapasztalhattuk az ERASMUS mobilitások másik oldalát, amikor hozzánk érkeznek ösztöndíjjal szakmabeliek, hogy a felnőtt tanulással kapcsolatos munkánkat tanulmányozzák. 2026. május 26. és 29. között a norvégiai Møre og Romsdal megyéből négy könyvtárigazgató látogatott Magyarországra, akiket a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárral és a Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központtal közösen fogadtunk.
Kedden a FSZEK Központi könyvtárban találkoztunk. Megtekintettük az intézményt, majd este egy informális vacsorán láttuk vendégül az északi kollégáinkat. Szerdán és csütörtökön került sor a jobshadowing-ra, azaz, amikor az ösztöndíjasok bekapcsolódnak a fogadóintézmények munkájába. Szentendrére Mona Iren Auganæs, a Møre og Romsdal Megyei Könyvtár igazgatója jött. Szerdán a megyei hálózatban végzett tevékenységekbe kapcsolódott be, a szigetmonostori és a pilisszentlászlói szolgáltatóhelyekre tettek szakmai látogatást. Csütörtökön a városi szolgáltatásokról adtunk áttekintést. Végül pénteken a teljes norvég delegáció a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárába és az Országos Széchényi Könyvtárba látogatott.
A vendégeink kiemelték a meleg fogadtatást, a sok mosolyt, amit kaptak a kollégáinktól. Úgy érzékelték, hogy egy nagyon családias légkörű munkahelyen tölthették el ezt a pár napot. Mindezek mellett külön öröm számunkra, hogy a szakmai munkában is tudtunk újdonságot mutatni az északi ország könyvtárosainak. Elsősorban a nemzetközi projektjeink, a zöld könyvtári törekvéseink és a minőségmenedzsment terén elért eredményeink voltak tanulságosak a delegáció tagjainak. Bízunk benne, hogy a kapcsolat ezzel nem szakad meg és lesz még alkalmunk együttműködni a norvég könyvtárosokkal.










