A blogok indításának szokásos formulájának most különös aktualitása van! Hello World, hello Európa! Jövünk! A Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár 18 munkatársának különleges lehetőség adatott idén. Az intézmény által megnyert ERASMUS+ mobilitási pályázat keretében tanulmányutakra mehetünk Sepsiszentgyörgyre, Oslóba és Párizsba. Megismerkedhetünk az erdélyi, a norvég és a francia könyvtáros kollégák munkájával, a külföldön szerzett ötleteket pedig itthon hasznosíthatjuk.
Összesen három célt tűztünk ki:
- Fejleszteni fogjuk a munkatársak szakmai és nyelvi kompetenciáit, amelyek alkalmassá teszik őket az önálló ismeretszerzésre nemzetközi környezetben.
- Bővíteni fogjuk az intézmény nemzetközi kapcsolatrendszerét a későbbi partnerségben végrehajtandó projektek érdekében.
- Nemzetközi környezetben jól működő gyakorlatokat fogunk megismerni és adaptálni hazai környezetbe, ezzel megújítva a felnőttképzési programjainkat és a könyvtár digitális oktatási tartalmait.
Miért éppen Oslo, Párizs és Sepsiszentgyörgy? Három nagyon különböző város, ahol a felnőtt tanulás nagyon különböző szegmenseit tanulmányozhatjuk. A digitális tananyagok fejlesztésétől kezdve a felnőtt tanulási programok szervezésén keresztül a közösségépítésig a szakma nagyon sok részterülete tanulmányozható ezekben a városokban.
Párizs, a világváros, a magyar olvasóknak Szerb Antal novelláiból jól ismert, legendás Bibliothèque Nationale-lal, a frankofon világ kulturális gazdagságát reprezentáló „Gallica” digitális könyvtárral. Az ide látogató kollégák elsősorban, de nem kizárólag a digitális gyűjtemények, az online tanulási tartalmak fejlesztését tudják majd tanulmányozni. Azoktól tanulunk, akik a digitalizálásban az elsők voltak, és akik a saját hibáikból okulva jutottak oda, hogy mára a világ legjobbjai!
Oslo, a skandináv multikulturális technopolisz, ahol a világ talán legfejlettebb könyvtári rendszere működik. Norvégiában a könyvtárra olyan nyitott közösségi térként tekintenek, amely a felnőtt tanulók számára lehetőséget ad az értékek elsajátítására, a társadalmi tőke építésére. Hogyan lesz egy felnőtt tanulókból álló csoportból valódi közösség? Norvégiában tudják, mi is szeretnénk megtanulni!
Sepsiszentgyörgy, az erdélyi tömbmagyarság egyik legjelentősebb városa, ahol az értékek őrzésének, valamint a közösség nemzeti identitásának és a hagyományok ápolásának műhelytitkait szeretnénk ellesni. Erdélyben a könyvtár és minden, a nemzeti kultúrához hozzáférést kínáló szervezet többet jelent önmagánál, kapu a magyarságunk őrzéséhez. A sepsiszentgyörgyi megyei könyvtárra mindez fokozottan igaz!
A 18 munkatárs a három választott célországból egybe utazhat majd, egyenként kéthetes időtartamra, ahol a kinti kollégákkal való közös munka után reményeink szerint ötletekkel, inspirációval telve jönnek majd haza, hogy itthon hasznosítsák a megszerzett ismereteket!
Kövessék a blogon kalandjainkat! Éljék át velünk a szakmai utak örömeit és kihívásait!
Hello World! Hello Európa! Jövünk!