Elkezdődtek az előkészítő látogatások, hogy kollégáink tavasszal azokhoz a partnereinkhez is el tudjanak utazni ERASMUS-szal, ahol korábban nem volt személyes kapcsolatunk. Az első látogatás Oslóba vezetett, ahol a fővárosi könyvtárhálózat lesz a fogadó fél, de várhatóan további szakmai programokra is sor fog kerülni.
Az intézmény igazgatója 2024. november 19-től 24-ig tartózkodott a fővárosban, ahol amellett, hogy személyes megbeszéléseket folytatott a leendő fogadó intézménnyel, személyesen is megtekintette azokat a fiókkönyvtárakat, amelyekben a szentendrei könyvtárosok „job shadowing” keretében fognak tapasztalatokat gyűjteni.
Már az előkészítő látogatás során bebizonyosodott, hogy lesz mit tanulni a norvég szakemberektől. A hazai könyvtárakhoz képest hihetetlenül magas látogatószám nem kis mértékben egy olyan felhasználóközpontú szemléletnek köszönhető, ami nyitott terekben, éjszakába nyúló nyitvatartási időkben, a könyvkölcsönzésen túlmutató innovatív szolgáltatásokban érhető tetten.
A központi könyvtár, amely néhány éve épült a Bjørvika városrész új kulturális negyedének részeként az Operaház, valamint a Munch Múzeum mellett, leginkább egy hatalmas könyvplázához hasonlít, mozgólépcsőkkel, változatos olvasói terekkel és óriási szabadpolcos állománnyal. A fiókkönyvtárak az adott városrész társadalmának az igényei szerint kerültek kialakításra.(https://deichman.no/bibliotekene)
A központi könyvtár mellett négy Deichman fiókkönyvtárról is sikerült személyes tapasztalatot gyűjteni. Tøyen városrész fiókkönyvtára egy igazi multikulturális találkozóhelyként funkcionál. Majorstuen, a nyugat-oslói középosztály igényei szerint került kialakításra. Mortensrud metróállomás mellett a bevásárlóközpontban létesítettek könyvtárat egy nagyméretű üzlethelyiségben, Holmlia városrészben pedig egy új, kétszintes könyvtárat álmodtak meg, főleg a környék társadalmában felülreprezentált fiatalok igényei szerint. A fiókkönyvtárak többsége rendelkezik személyzet nélküli órákkal is, amikor nincsenek könyvtárosok a helyiségben, automatákból lehet kölcsönözni, és szabadon használni a könyvtári tereket.
Reményeink szerint a norvég fővárosba látogató csapat látogatást fog tenni majd a Nemzeti (https://www.nb.no/) és az Egyetemi Könyvtárban (https://www.ub.uio.no/) is. Előbbiben a közel 700.000 digitalizált könyvet tartalmazó digitális könyvtár, utóbbiban a munkafolyamatok nagymértékű automatizálása lehet tanulságos a szentendrei könyvtár számára.