Sepsiszentgyörgy – félidő

Tanulmányutunk első felében két erdélyi megyei könyvtárral ismerkedtünk meg. Az első három napunkat a Bod Péter Megyei Könyvtárban töltöttük Sepsiszentgyörgyön. Először megismerkedtünk a könyvtár munkatársaival, szíves fogadtatásban volt részünk. Sorra látogattuk a részlegeket, és mindenhol beszélgettünk a kollégákkal a hasonlóságokról és különbözőségekről. Minden munkafolyamat és szakmai ismertetés érdekelt bennünket, de legnagyobb örömmel a saját munkaterületünk kérdéseiről folytattunk eszmecserét. A könyvbeszerzés, feldolgozás, kölcsönzés, megyei ellátás, kiszállítás, tanácsadás mind-mind nagyszerű lehetőséget biztosított arra, hogy megvitassuk a szakma csínját-bínját. Lehetőségünk nyílt a megyei ellátás felelősével Erdővidéket bejárni, kulturális és könyvtári szempontból fontos helyeket meglátogatni. Kisbaconban Benedek Elek életéből a vezetés során olyan új információkkal gazdagodtunk, amelyek számunkra eddig ismeretlenek voltak, például a leánygyermekek tanításának fontossága, újságírói tevékenysége, az ifjúság olvasóvá nevelése. Baróton a városi könyvtárban jártunk, ahol a könyvtáros lelkesen vezetett körbe minket, mesélt a programokról, lehetőségekről. Utazásunk során érdekes volt felfedezni, hogy kiről nevezik el az intézményt, mert így például megtudtuk, hogy Gyulai Líviusz Barót szülötte, mivel az ő nevét viseli a könyvtár. Nagy élmény volt még a miklósvári Kálnoky kastély, ahol a 17-18. századi főurak életébe nyertünk bepillantást.
A hét második felében Hargita megyébe látogattunk el. Itt fordított sorrendben ismerkedtünk meg a Kájoni János Megyei Könyvtárral. Csütörtökön a terület két településén jártunk szakmai látogatáson. A hosszú ideig tartó utazás során Borszék felé a kolléganő részletesen elmesélte a megyei ellátás működését. A Kameniczky Antal (!) Városi Könyvtárban megtekintettük az átadás-átvétel folyamatát, és még a helyi statisztikai rendszert is láthattuk. A Borszéki borvízmúzeum helytörténeti kiállítását szakvezetéssel tekintettük meg. Saját fülünkkel hallottuk, mekkora szaktudással rendelkezik a helytörténész, ha ehhez hozzá lehetne tenni a könyvtár közreműködésével a modern technikai hátteret, erre a tudásbázisra alapozva egy olyan lenyűgöző kiállítást lehetne létrehozni, mint amilyet a Székely Nemzeti Múzeumban láttunk. Úton visszafelé a megyei könyvtárba, megálltunk Csíkszentdomokoson. Tapasztalatcserénk során egy jól működő községi könyvtárt ismerhettünk meg. A helyi könyvtáros fontosnak tartja a hagyományok gyűjtését, megőrzését és átadását, és ennek érdekében ő maga is sokat tesz.
Pénteken személyesen találkoztunk a megyei könyvtár igazgatójával és munkatársaival. Az igazgató úrral komoly szakmai eszmecserét folytattunk, véleményünk szerint a jövőben érdemes lenne az együttműködést kiszélesíteni. Bejártuk a könyvtárt padlástól pincéig, múlt és jövő kincseit láttuk. 1830 előtti nyomtatványokat tekintettünk meg, és megismertük az RFID-rendszert, melynek segítségével pillanatok alatt könyvtáros bevonása nélkül lehet könyveket kikölcsönözni és visszavenni. Szakmai tanulmányutunkat az alagsori rendezvényterem látogatásával zártuk, ahol az évenkénti felolvasómaratonhoz kapcsolódó kiállítás volt megtekinthető. Hazafelé a Mikó várban megcsodáltuk a Csíki Nemzeti Múzeumot, a várostörténeti kiállítást és a csíksomlyói nyomda történetét. Itt állították ki a Kájoni-féle kézi sajtót is.
Az Erasmus+ program segítségével ezen a héten rengeteg információval, tapasztalattal és élménnyel gazdagodtunk.

Bod Péter Megyei Könyvtár, szabadpolcos részleg
Sepsiszentgyörgy, könyvvisszavételi box
Kisbacon, Benedek Elek szobra
Miklósvár, Kálnoky kastély
Csíkszeredai önkölcsönző
Csíkszereda, magkönyvtár
Csíksomlyói kézisajtó
Borszék